Dikkat Eksikliği Hastalığı

Dikkat eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliği hastalığı, bireylerde yapılan işe odaklanamama ve unutkanlık şeklindeki birtakım nedenlere bağlı olarak görülen rahatsızlıklardan birisidir. Dikkat eksikliğinde kişi aşırı derecede konsantrasyon bozukluğu yaşamakta ve özellikle telefon, cüzdan ve anahtar gibi küçük eşyalarını unutmaktadır. Rahatsızlığın görülmesi, bireyin sosyal yaşantısını önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir.

Dikkat Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

  • Yapacakları basit işlerde dahi, odaklanma sorunu görülür. İlgi alanlarındaki işlerde dahi dikkat dağılması sebebiyle, işlerini yarım bırakabilirler.
  • Yaşanan zihinsel konsantrasyon bozukluğu nedeniyle, verilen işlerden kaçma eğilimi sıklıkla görülebilmektedir.
  • Yazmak ve not almaktan hoşlanmamakta, en sık görülen dikkat eksikliğinin belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Yakın zamanda yapılan ve konuşulanların unutulması da, önemli belirtiler arasında bulunmaktadır.
  • Kişi başkası tarafından organize edilen işleri yürütememekle birlikte, kendi başına bir organizasyon yapmakta da zorluk çeker.
  • Kendi eşyalarının yerlerini sıklıkla unutmaları da, yine dikkat eksikliği belirtileri arasında sıklıkla görülmektedir.
Hastalık Belirtileri ve Tedavisi dikkat eksikliği

Dikkat Eksikliği

Disleksi ve Dikkat Eksikliği İlişkisi

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma, dikkat eksikliğiyle disleksi rahatsızlığı arasında bağlantı olduğunu göstermektedir. Hiperaktivite rahatsızlığı ile de bağlantısı görülen dikkat eksikliğinin bağlantısı, kişinin durumuna göre %90’lar civarına çıkabilmektedir.

Dikkat eksikliğine bağlı olarak çocuklarda disleksi görülme oranı ise, %25 ile %60 arasında değişebilmektedir.

Dikkat Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Dikkat eksikliğinin nedenleri, henüz tam olarak saptanamamıştır. Farklı birçok nedenle ortaya çıkabileceği yönünde görüş bulunsa da, en önemli neden olarak genetik faktörler görülmektedir.

Beyin hücrelerinin çevresel faktörler neticesinde ya da doğum esnasında zarar görmüş olması, bu nedenler arasında önemli yer tutmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalar neticesinde, dikkat eksikliği rahatsızlığı bulunan birinin kardeşinde de dikkat eksikliğinin görülmesi kuvvetlidir.

Tek yumurta ikizlerinin ise, çift yumurta ikizlerine göre iki kardeşte de dikkat eksikliği rahatsızlığı görülme ihtimali 3 kat daha fazladır.

Dikkat eksikliğinin temel nedenleri genetik faktörler olduğu düşünülse de, rahatsızlığın bazı hastalıkların belirtisi olma ihtimalide yüksek görülmektedir. Alzheimer gibi hastalıklar, dikkat eksikliğini tetikleyen önemli nedenler arasında gösterilmektedir. Bunun dışında otizm gibi hastalıklarında, dikkat eksikliğine neden olduğu şüphesi bulunmaktadır.

Yetişkinlerde ve Çocuklarda görülebilen bu hastalığın ihmal edilmeden tedavi edilmesi sağlığımız açısından çok önemlidir. Yetişkinlerde Dikkat eksikliği yazımızı da okuyarak tedavi süreçlerini öğrenebilirsiniz.