Emmeyen Bebekleri Emzirmenin Yolları

Bebek emzirme yöntemleri

Emmeyen Bebekleri Emzirmenin Yolları

Bebeklerin tüm hayatları boyunca alabilecekleri besin ögeleri arasında en önemlisi olan anne sütünün, mutlaka mümkün olduğunca uzun süre verilmesi büyük önem arz etmektedir. Anne sütünün bebeklik sürecinde yeterli miktarda verilmemesi, bebeğin ileriki hayatında hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde artırmakta ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olmaktadır. Bu nedenler sebebiyle uzmanlar, bebeklerin mümkün olduğu kadar daha uzun süre anne sütüyle beslenmesini tavsiye etmektedirler. Fakat çoğu anne, çocuğunun yeterli miktarda anne sütü emmediğinden şikayetçi olarak, emmeyen bebekleri emzirmenin yolları hakkında bilgiler aramaktadır. Yazımızın geri kalan kısmında, emmeyen bebekleri emzirmenin yolları hakkında kapsamlı bilgilere verdik.

Emmeyen Bebekleri Emzirmenin Yolları

Çocuğun anne sütünü istememesi nedenleri arasında, doğru emzirme pozisyonlarının uygulanmaması ve farklı besin kaynaklarının çok fazla verilmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Emmeyen bebekleri emzirmenin yolları hakkında verdiğimiz tavsiyeler dikkatli bir şekilde uygulanmalı, bebeğin annesini emmesine teşvik edici faktörlere mutlaka özen gösterilmelidir.

Doğru Pozisyonda Emzirmek

Emzirme Pozisyonu

Pozisyonunuzu İyi Ayarlayın

Çocuğun annesini emmemesi için, farklı birçok sebep olabilir. Bu sebeplerden biriside, bebeği emzirirken doğru bir emzirme pozisyonunun bulunmamasıdır. Bebeğini doğru pozisyonda emzirerek hem daha sık, hem de çok daha zaman emmesini sağlamak mümkündür. Yapılan bilimsel araştırmalarda en iyi bebek emzirme pozisyonunun, oturur durumdan biraz daha yatay bir şekilde ve arkasını yumuşak bir yere yaslamak koşuluyla olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda bebeğinde yüzüstü karna yatırılması, doğru emzirme pozisyonunun bir parçasıdır.

Mamayı Mutlaka Azaltın

Şayet bebeğinize dışarıdan farklı besin kaynakları veriyorsanız, bu besinlerin miktarını biraz daha azaltın. Eğer ki bebeğe mama vermiyorsanız, bu süreç içerisinde mama vermeniz daha az emmesine sebep olacaktır. Bu nedenle zaten emme sorununun yaşandığı bu süreçte bebeğe mama vermek, anne sütünden mahrum kalmasına sebep olacaktır.

Eğlenceli Yöntemlerle Emzirin

Bebek emzirirken eğlenceli olun

Bebek Emzirirken Eğlenceli Olun

Her ne kadar yeni doğmuş bebekler için bu yöntem fazla etkili olmasa da, özellikle birkaç ayını tamamlamış bebekler için eğlenceli yöntemler biraz daha işe yarayacaktır. Onu emzirmek adına onunla oyun oynar gibi hareket etmek, emmeyen bebekleri emzirmenin yolları arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Bebeğiniz Rahat Olmalı

Bebeğin altını ıslatmış olması, rahatsız olduğu için emmek istememesine sebep olabilir. Bu yüzden bebeğinizin çişini yapmamış ve altının kuru olduğundan kesinlikle  emin olun. Bebeğin bunlar gibi sıkıntıları varsa, emzirmeye başlamadan önce bu sıkıntılarını gidermeniz, emmesinde faydalı olacak yöntemler arasında yer almaktadır.

Doktorunuza Başvurun

Yukarıda verdiğimiz ipuçlarına rağmen hala sizi emmek istemiyorsa, farklı bir sıkıntının olma ihtimalini göz önüne alarak, mutlaka doktorunuza giderek muayene ettirin. Her ne kadar emmeyen bebekleri emzirmenin yolları hakkında bilgiler vermiş olsak da, bu konuda en net bilgiyi doktorun verebileceği tartışılmaz bir gerçektir.