Formunuzu Koruyacak Fayfalı Bilgiler

Sağlıklı beslenme

Herkes gibi sizde formunuzu korumak istiyor olmalısınız. Formunuzu koruyacak faydalı bilgiler adına, sizler için araştırmalar yaparak en faydalı bilgileri derliyoruz.

Dikkat çekici ve enerjik görünmek için formunuzu korumanız önemlidir. İnsanların size hayranlıkla baktığını bilmeniz, sizi oldukça mutlu edecektir. Bu durumda formunuzu koruyacak gerekli diyet ve beslenmenin yanında sporunuzu da yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Sağlıklı bir yaşam için, sağlıklı bir beslenme programı uygulamamız gerekmektedir. Vücudumuza zararının olduğunu bildiğimiz herşeyden uzak durmalısınız.

Formunuzu Koruyacak Faydalı Bilgiler

Öncelikle kilo ile sorunu olmayan ve formunuzu koruyacak bilgilere ihtiyacı olanlar için araştırmalarımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Diyelim ki kilo ve boyunuz orantılı ve bu orantıyı devam ettirmek istiyorsunuz.

 • Spor yapmalısınız. ( Eğer zaten yapıyorsanız, spora devam ederek formunuzu koruyabilirsiniz.) Spor salonlarına gidecek vaktiniz yoksa, arkadaşlarınızla buluşmalarınızı sahil kenarlarında ya da park alanlarında yapabilirsiniz. Hafi tempoda yürüyüş iyi gelecektir. 
 • Günlük tüketim miktarındaki suyunuzu içmelisiniz. (Ortalama 2 Litre)
 • Yağlı yiyeceklerin tüketimini fazla yapmamaya devam ediniz.
 • Çikolata türü yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Mümkün oldukça ürünlerinizi kendiniz yapmaya özen gösterin. Mevsimindeki ürünleri konserve yaparak, istediğiniz zaman yiyebilirsiniz. 

Ara Öğünler Önemli!

Ara Öğünler

Formunuzu Koruyacak Bilgiler / Ara Öğünler

 • Ara öğünleri atlamamnız formunuzu korumak için önemli. En iyi ara öğün ‘Kuru meyvelerdir.’ Yanınızda kuru meyveler bulundurursanız sizin için oldukça kolay olacaktır. 
 • Mesela yemek yemeniz için fırsatınız yok ve biryere yetişmeniz gerekiyor ise, meyveli yoğurt yiyerek çare bulabilirsiniz. Tabi bu hazır meyveli yoğurtlardan değil.
 • Asansör yerine merdivenleri kullanın. Evde, İşyerinde hatta alışverişte bile merdivenleri kullanarak spor yapmış olursunuz ve formunuzu korumuş olursunuz.

Hamurişi ve Şekerden Uzak Durun!

Formunuzu bozan gıdalar

Hamurişi Gıdalar

 • Kahve seviyorsanız ve sürekli içiyorsanız, sade ve şekersiz kahveler tercih edin. Kahve kremaları formunuzu etkileyecektir. Onlardan uzak durun.
 • Hamurişi ürünlerden uzak durmalısınız. Hamburger, Pizza ve kızartma ürünler yerine evde hazırladığınız kolay atıştırmalıkları tercih edin. Dışarıda olduğunuz ve zorunda kaldığınız zamanlar Menemen veya Omlet doğru tercih olacaktır.
 •  Atıştırmalıklarınıza dikkat edin. kek,kurabiye gibi şeyler değil meyveleri tercih edin. Çantanızda bir elma bulundurmanız iyi olacaktır.

Yazdıklarımız sadece formunuzu  korumak için değil, aynı zamanda sağlığınızı da korumak içindir. Spor yapabilmeniz için sağlıklı bir vücudunuzun olması gerekmektedir. Aksi halde spor  yapmanız da mümkün olmayacaktır.

Formunuzu koruyacak şekilde diyet yapalım derken, herşeyden mahrum kalmanıza da gerek yok.  Aslında her bir besin kaynağının alternatifi mevcuttur. Bu tamamen damak tadınız ile alakalı. Kendinizi neye alıştırırsanız o şekilde devam edip etmeyeceği size kalmış.

Sıcak yaz aylarında buz gibi bir kola, hazır soğuk çay, hazır meyve suyu ne güzel gider değil mi?  Damağınızın hoşuna gidebilir ancak sağlığınızın hoşuna gitmeyeceği aşikar.

Serinlemek için el yapımı meyve suları tercih edebilirsiniz. Katkı bulunmayan ürünler her zaman daha sağlıklıdır.

Canınız tatlı mı çekti? Gidip Baklava alıp yemek yerine, meyvelerden yapılmış şeker ilavesiz tatlılar deneyebilirsiniz. Herşey kendi sağlığımız için. Onun için üşenmekten vazgeçmeliyiz. Üşendiğimiz için hazır gıdalara yöneldikçe sağlığımız da o yönde sıkıntıya giriyor.

Sağlıklı beslenme ve Diyet konularında diğer yazılarımızı da okumak için İlgili kategorilerimizi ziyaret edebilirsiniz.