Hamilelik Belirtileri

En Sık Görülen Hamilelik Belirtileri

Gebelik döneminin farklı evrelerden oluşması sebebiyle, görülebilecek belirtilerde bu evrelere göre biraz daha farklılık göstermektedir. Ancak hamilelik sürecinin başlamasıyla birlikte vücutta meydana gelen değişiklikler, hamilelik belirtileri olarak adlandırılmakta ve gebelik için bazı ipuçları vermektedir.

En Sık Görülen Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilemiyim? Hamile Olduğumu nasıl anlarım

Hamilelik Belirtileri / Kadınlar

Halsizlik ve Yorgunluk

Erken hamilelik belirtileri arasında en sık görülen belirtilerden birisi, kişinin kendisini uzun süreli yorgun ve halsiz hissetmesidir. Bu belirti tek başına önemli bir belirti olmayıp, diğer belirtilerle birlikte görülmesi halinde dikkate alınmalıdır.

Adet Gecikmesi

Yine erken gebelik belirtileri arasında yer alan bir diğer belirtide, adet gecikmesidir. Regl dönemi gelmesine rağmen hala adet olunamaması, önemli bir belirti olarak bilinmektedir. Yalnız burada unutulmaması gereken, hamileliğin başlangıcında bu belirtinin hemen ortaya çıkmama durumudur.

Sık İdrara Çıkma

Kişinin diğer belirtilerle birlikte sık idrara çıkması, önemli hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle göğüslerde büyüme ve hassasiyet ile birlikte görüldüğü durumlarda, bir gebelik belirtisi olma ihtimali yüksektir.

Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet Artışı

Genellikle gebeliğin erken evrelerinde ortaya çıkan bir durum olup, hamileliğin ilk 4 haftasında göğüslerde büyüme ve hassasiyet ortaya çıkar. Göğüslerde görülen bu değişikliğin temel nedeni, gebelikte ortaya çıkan hormonal değişiklikler olarak bilinmektedir.

Mide Bulantısı

Gebelik döneminde en sık görülen belirtilerden birisi olan mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusma hissi, gebeliğin belirtileri arasında önemli bir yer almaktadır. Ancak bu belirtide, hamile olan herkeste görülmeyebilir.

Baş Dönmesi ve Bayılma

Genellikle hamileliğin ileriki haftalarında görüne bir belirtidir. Zaman zaman baş dönmesi yaşanabileceği gibi, çok nadiren de olsa bayılma vakaları da yaşanabilmektedir.

Kabızlık

Hamilelikle birlikte anne adayının vücudunda oluşan değişiklikler, kabızlık ve hazımsızlığa yol açmaktadır. Her ne kadar bunlarda başlı başına bir belirti olarak düşünülmese de, diğer belirtilerle bir arada görüldüğünde, hamilelik belirtisi olarak tanımlanmaktadır.

Aşermek

En bilindik hamilelik belirtileri arasında yer alan aşermek, anne adayının canının bir yiyeceği şiddetli bir şekilde çekmesidir diyebiliriz. Hamileliğin ilk 3 ayında, fazlaca görülebilmektedir.

Kanama

Özellikle erken dönem belirtileri arasında, en kesin hamilelik belirtisi diyebiliriz. Halk arasında üstünü görme olarak bilinen kanama, genellikle ufak lekelenmeler şeklinde görülmektedir.

Ruh Halinde Değişiklikler

Vücutta ortaya çıkan hormon değişikliğine bağlı olarak, anne adayının ruh halinde değişiklik yaşanması oldukça olasıdır. O anki ruh haline göre aşırı kızgınlık ya da aşırı duygusallık, bu değişiklikler için birer örnektir.

Cinsel Arzular

Özellikle hamileliğin ilk haftalarında, kişide aşırı derecede cinsel ilişki yaşama isteği görülebilmektedir. Yine tek başına belirti sayılmasa da, diğer hamilelik belirtileri ile görülmesi durumunda, önemli bir belirti sayılabilmektedir.

Bel Ağrısı

Hamilelik nedeniyle karın bölgesinde meydana gelen değişimlere bağlı olarak görülen bel ağrısı da, hamileliğin belirtileri arasındadır. Her ne kadar birincil dereceden bir belirti olmasa da, diğer belirtilerle birlikte daha kuvvetli bir ipucu sayılmaktadır.