Hamilelikte Cinsellik

Hamileyken ilişkiye girmek

Hamilelikte Cinsellik

İnsan yaşantısının en olağan bir parçası olan cinsellik, üremenin de en önemli temel taşını meydana getiren bir eylemdir. Üremenin bir parçası olduğu kadar, partnerler arasında duygusal bağında artmasına yönelik etkiye sahip cinselliğin, yapılan araştırmalar sonucunda insan sağlığına faydalı olduğu da kanıtlanmıştır. Hamilelikte cinsellik hakkında kapsamlı bilgiler verdiğimiz bu yazımızda, hamilelikte cinselliğin önemi, zararları ve yararları hakkında da geniş kapsamlı bilgiler sunulmuştur.

Hamilelikte cinsellik bebek için zararlı mı?

Hamilelik döneminde cinsel ilişki

Hamilelikte cinsellik

Gebelikte cinsellik hakkında en çok merak duyulan konular arasında yer alan, gebelik döneminde yaşanacak cinselliğin bebeğe zarar verip vermeyeceği konusudur. Yapılan araştırmalar sonucunda gebelik esnasında doğru şekilde yaşanan cinsel ilişkinin, bebek için herhangi bir zararının olmadığı kanıtlanmıştır. Hatta gebelikte yaşanan cinsel ilişkinin bebek için zararından ziyade, bebek ve anne için yararlı olduğu bu araştırmalar sonucunda görülmektedir.

Bunun en önemli sebebi ise, cinsellik esnasında yaşanan heyecan ve adrenalinin, anne vücudunda bulunan endorfin hormonlarını artırarak kan dolaşımının hızlanmasına ve bebeğe çok daha fazla miktarda kan pompalanmasına sebep olmasıdır. Yani bu heyecan neticesinde bebeğe daha fazla kan pompalanması, bebek için oldukça yararlı etkiler sağlamaktadır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken husus ise, özellikle hamileliğin 36. haftasından itibaren anne adayının cinsel ilişkide zorluk yaşaması halinde, ilişkiye girmekten kaçınılmasıdır. Ancak anne adayı cinsellik esnasında herhangi bir zorlanma yaşamıyorsa, uygun olan pozisyonlarda cinsellik yaşamasının hiçbir sakıncası yoktur.

Tüm bu sayılanların yanı sıra hamilelikte cinsellik bazen, zararlı olabilmektedir. Bu durumların yaşanması halinde, hamilelikte cinsellik zararlıdır.

  • Daha önceden düşük ya da erken doğum yapmış kişilerde, özellikle hamileliğin son haftalarına doğru cinsellik zararlı olabilmektedir.
  • Cinselliğin zararlı olduğu bir diğer durum ise, çoğul gebelik görülmesidir.
  • Vajina kanaması görüldüğü dönemlerde yaşanan cinsellikte, anne ve bebek bakımından zararlı olabilmektedir.
  • Amniyotik sıvı sızıntısının olduğu durumlarda da, cinsel ilişkiye girmek zararlı olabilmektedir.
  • Erken doğum yapma riskinin olduğu durumlarda
  • Rahim ağzının olağan süresinden önce açılmış olması halinde cinsellik yaşamakta, zararlı etkilere neden olabilmektedir.

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları

Gerek hamilelikten önce ve gerekse hamilelikten sonra cinsel ilişki yaşamak, kadın ve erkek için yararlı bir eylem olarak görülmektedir. Gebelik döneminde cinsel ilişkiye girmenin, bebek üzerinde de yararlarının olduğunu yukarıda söylemiştik. Bunun yanı sıra hamilelikte cinsellik, kadının doğuma hazırlanması ve daha rahat bir şekilde doğum yapabilmesi adına, oldukça yararlıdır.

Adrenalin duygusunun yükselmesi sonucunda salgılanan hormonun bebeğe daha çok kan pompalanmasına neden olması sebebiyle, bebeğin anne karnındaki gelişimi daha sorunsuz bir şekilde ilerlemektedir. Bunların yanı sıra cinselliğin anne adayına duygusal anlamda mutluluk hissi vermesi ve hamilelik döneminde ortaya çıkan stresin etkilerini en aza indirmesi de, gebelikte cinselliğin yararları arasında bulunmaktadır.