Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısına ne iyi gelir

Normal zamanda ortaya çıkacak diş ağrısı ile gebelikte diş ağrısını geçirecek yöntemler arasında belirgin bir fark olmasa da, hamilelikte diş ağrısı görülmesi halinde uygulanacak yöntemlerde, daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Gebelik sürecinin hamilelikten önceki sürece göre daha hassas bir zaman olması, bunun en önemli sebepleri arasında yer bulunmaktadır. Çünkü gebelikte diş ağrısı için uygulanan bazı yöntemlerin, daha farklı sorunların ortaya çıkmasına sebep olma ihtimali çok daha fazladır. Aşağıda hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Sorusuna verilen cevaplar, gebelik sürecinde ortaya çıkan diş ağrısının farklı olumsuzluklara neden olmadan uygulanabileceği yöntemler hakkında bilgiler içermektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Sorusuna verebileceğimiz ilk tavsiye cevabı elbette, doktora gitmeniz yönündedir. Ancak bu doktora gitme imkanına o an için sahip olmayanlar için diş ağrısını hafifletecek yöntemler, bu amansız ağrıyı çekenler için büyük bir öneme sahiptir.

Dişlerinizi Fırçalayın

Hamile iken diş fırçala

Dişlerinizi Fırçalayın

Her ne kadar oldukça basit bir yöntem olsa da, dişleri fırçalamak bazen diş ağrları için en faydalı yöntemlerden birisidir. Özellikle çürük dişlerin neden olduğu diş ağrıları  için etkili olan bu yöntemin, gebelik döneminde uygulanmasının herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Sarımsak

Ağız içerisindeki bakterilerin yok edilmesinde etkili olan sarımsak, aynı zamanda kesin tadı ile hamilelikte diş ağrısı için etkili olan yöntemler arasında yer almaktadır. Bir diş sarımsağı hafifçe ezdikten sonra ağrıyan dişinizin üzerine koyup biraz bastırarak, diş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Sirkeli ve Tuzlu Su İle Gargara

Diş Ağrıları için Gargara Yapın

Diş Ağrıları için Gargara Yapın

Hamilelikte diş ağrısı için uygulanabilecek faydalı yöntemler arasında yer alan sirkeli ve tuzlu su ile, özellikle ağrının yoğun olarak görüldüğü bölgeyi gargara yapmaktır. Bu işlemi dişlerinizi fırçaladıktan sonra yapmak, diş ağrılarınızın daha fazla hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bir su bardağı suyun içine bir yemek kaşığı kadar sirke ve iki tatlı kaşığı miktarında tuz ekleyerek, ağız içinizi iyice gargara yaptığınızda, diş ağrınızın önemli ölçüde hafiflediğini hissedebilirsiniz.

Karanfil Yağı ve Karanfil

Hamilelik döneminde görülen diş ağrılarını hafifleten ve herhangi bir sakıncası olmayan yöntemlerde birisi de, karanfil yağı ve karanfil kullanmaktır. Birkaç adet kuru karanfili ağrıyan dişinizin üzerinde bekletebileceğiniz gibi, bir parça pamuğun üzerinde karanfil yağı dökerek dişin üzerine koymakta faydalı yöntemler arasında yer almaktadır.

Soğuk Kompres Uygulaması

Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biriside, soğuk kompres uygulamasıdır. Bir parça buzun üstüne ince bir  bez sararak ağrıyan dişinizin olduğu yanağınıza uygulayarak, gebelikte diş ağrısının hafiflediğini görebilirsiniz.

Yiyecek ve İçeceklere Dikkat Edin

Diş ağrısını hissetmeye başladığınız andan itibaren çok soğuk ve sıcak gıdaların yanı sıra, asitli ve şekerli gıdalardan da bir süre uzak durarak, diş ağrınızın daha fazla artmasına engel olabilirsiniz.