Kolon Kanseri Nedir? Tedavisi Nasıl?

Kolon Kanseri

Kolon Kanseri Belirtileri?

Kolon Kanseri Tedavisi?

Öncelikle “kolon kanseri nedir?” Sorusuna bir tanımlama ile cevap verecek olursak; Su ve besin maddelerini emerek atığın rektuma gönderilmesi ile görevli olan kolon üzerinde kanserli hücrelerin oluşumu,  ya da farklı bölgelerden yayılan kanserli hücrelerin kolona ulaşması neticesinde oluşturduğu tümöre, kolon kanseri denilmektedir.  Kolon kanseri genellikle, kolon ve rektum  duvarı arasındaki bez hücrelerinden başlamaktadır.

Kolon ve rektum arasındaki ilişkiden bahsederken, en azından rektumun görevinden ve ne olduğundan kısaca bahsetmek, daha yararlı olacaktır.

Rektum;  kolondan sonra gelen ve kolonun besin ve sudan geriye bıraktığı atığı (dışkıyı) kısa süreliğine depolamakla görevli olan sindirim sistemine bağlı organlardan birisidir.

Kolon kanseri ve rektum hakkında yaptığımız tanımlamalardan sonra, kolon kanseri hakkında daha detaylı bilgilere geçebiliriz.

En Sık Görülen Kolon Kanseri Belirtileri

Aşağıda kolon kanserinin en sık görülen belirtileri yer almakta olup, özellikle bu belirtilerin birden fazlası görülmesi durumunda, mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz.

 • Vücutta görülen aşırı yorgunlukla birlikte, vücut direncinde önemli ölçüde zayıflık görülmesi.
 • Dışkıda kan görülmesi, kolon kanserinin en önemli belirtileri arasındadır.
 • Tuvalet ihtiyacının olmaması halinde, bağırsakların tam olarak boşalmadığını hissetmek.
 • Dışkının kıvamında görülen değişiklikler.
 • Uzun süren kabızlık.
 • Vücudun somut bir neden olmadan kilo kaybına uğraması.

Bu belirtilerin dışında boşaltım sisteminizle ilgili duyacağınız her türlü şüphe, kolon kanseri için bir belirti olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza mutlaka başvurmanız gerekmektedir. Her ciddi hastalıkta olduğu gibi, kolon kanserinde de erken tanının hayati bir öneme sahip olduğunu unutmayın.

Kolon Kanseri Nedenleri ve Risk Faktörleri

Aşağıdaki kolon kanserine neden olan risk faktörleri yer almaktadır. Bu özellikleri taşıyan bireylerin, kolon kanserine yakalanma riski, diğer insanlara göre oldukça fazladır. Bu risk faktörleri, aynı zamanda ilgili kanserin nedenleri arasında da sayılmaktadır.

 • 50 yaşın üzerinde buluna kişilerde, kolon kanseri riski daha fazladır. Yapılan araştırmalar, kolon kanserine yakalanan kişilerin %90 oranında, 50 yaşın üzerindeki insanlar olduğu sonucuna varmıştır.
 • Tip 2 diyabet hastalığı bulunanlar, risk faktörü grubundadır.
 • Herhangi bir şekilde bağırsak ya da diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarının görüldüğü kimseler.
 • Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi ve obezite.
 • Yoğun alkol tüketimi.
 • Ailesinde kolon kanserine yakalanmış kimselerde, risk faktörü grupları arasındadır.
 • Kanser türlerinin genelinin, bazı ırk ve etnik kökenlerde daha fazla görüldüğü kesin olarak kanıtlanmıştır. Buna göre Afrikalılar, Amerikalılar ve Yahudi Doğu Avrupa kökeninden gelen kimselerde, kolon kanseri görülme olasılığı çok daha fazladır.
 • Uzun süreli radyasyona maruz kalmakta, kolon kanseri nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Tedavi edilmiş olsalar da, diğer kanser türlerinden herhangi birine yakalanan 50 yaş üstü kimselerde, kolon kanseri görülme olasılığı çok daha fazladır.
 • Yüksek miktarda kolesterol ve yağ içeren bir beslenme tarzına sahip olmak, kolon kanserine etki eden önemli faktörlerden birisidir.
 • İşlenmiş gıda tüketiminin fazla olması.
 • Sigara tiryakiliği.
 • Güneş ışınlarından daha rahat alınan vitaminlerden olan D vitaminin eksik olması da, kolon kanseri nedenleri arasında gösterilmektedir.

Kolon Kanserinin Tedavisi Mümkün mü?

Kolon kanserinin tedavi edilebilmesi, hastalığın tam olarak güncel yapısına göre değişmektedir. Erken tanı konulan yani geç kalınmamış hastalar için, kolon kanserinin tedavisi kesin bir şekilde mümkündür. Ancak kanserin çok ileri evrelerde seyretmesi ve hatta farklı organlara yayılma eğiliminde olması, tedavi sürecindeki kesinlik vurgusunu hafifletebilmektedir.

Kanserin çevre organlara yayılmadığı durumlarda, cerrahi yöntemler ile tedavi edilmesi mümkündür. Diğer bir tedavi yöntemi olan kemoterapi,  hastalığın seyrine göre ameliyattan önce ya da sonrada kullanılabilen yöntemlerden birisidir.

Hastalığın ilerleyen evrelerinde olması, tedaviden sonra yeniden görülebilme olasılığını da artırmaktadır. Bu evrelerde cerrahi ve kemoterapi dışında, farklı yardımcı tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Tekrarlayan Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

İlk teşhisten sonra yapılacak tedaviler, kanserin %100 ortadan kalktığı ve tekrardan görülmeyeceği anlamına gelmemektedir. Hastalığın tekrar etmesi mümkündür.

Tekrarlayan kolon kanserinde yine ilk olarak, cerrahi yöntemler düşünülebilir. Ancak cerrahi ile başarı sağlanamayacaksa, önce kemoterapi ile tümörün küçültülmesi hedeflenir. Kemoterapiden olumlu sonuç alınırsa, ikinci seçenek olarak cerrahi yöntemlere başvurularak, kanserli hücreler çıkarılır.

Ancak kanserin tekrarlaması halinde, kolon dışında karaciğerde ortaya çıkma ihtimalide mümkündür. Bu durumda  kolon kanserinde olduğu gibi, yine hastalığın evrelerine bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Yararlanılan Türkçe ve yabancı kaynaklar;

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Kaynak 5