Regl Dönemi Ağrılara İyi Gelen Bitki Çayları !

Regl Dönemi Ağrılara İyi Gelen Bitki Çayları !

Kadınlar Regl dönemi sürecinde yaşadığı en çok problemler arasında ağrı sancılarıdır. Çoğunlukla kadınların %80’i bu ağrılar ve kramplardan şikayetçi olduğu bilinmektedir. Adet öncesi ve sonrasında yaşanan östrojen – progesteron hormonu sendromu mide krampları, ağrıların başlıca sebebidir. Çoğu kadın ağrıların arttığı dönemde kimyasal ilaçlara yani ağrı kesicilere başvurmak zorunda kalırlar. İlaç kullanmak istemeyen kadınlar ise orta ve hafif ağrılarla geçen regl dönemini bazı bitkisel çaylar ile hafifleterek süreci atlatabilirler.

Regl Dönemini daha rahat ve hafifletici bir şekilde geçirmek için, bazı bitki çayları tüketmek, kişinin hem sağlıklı beslenmesine hem de metabolizma sorunlarını gidermeye yönelik, oldukça sağlıklı yöntemler arasında gelmektedir.

Regl Döneminde Yaşanan komplikasyonlar ?

 • Yorgunluk – Halsizlik
 • Göğüs ağrıları
 • İshal
 • Kabızlık
 • Stres – Sinirlilik- Gerginlik
 • Baş ve kasık ağrısı
 • Ağrı – Sancı
 • Çarpıntı
 • Vücutta şişlik
 • Sıcak basmaları
 • Uyku problemi
 • İştah artması
 • Ağlama krizleri

Regl döneminde içilmesi gereken bitkisel çaylar ?

Zencefil Çayı

zencefil çayı

Bilindiği üzere zencefil bitki çayı, etkili bir ağrı ve iltihap giderici olan, ağrı ve kramplara karşı  en etkili bitki çayıdır. Ayrıca regl öncesi ve adet dönemi boyunca kadınlarda yaşanabilecek mide bulantılarına karşı iyi gelebilen bitkisel çaydır. Günde 2-3 bardak zencefil çayı tüketerek ağrı ve kasılmaları hafifletebilirsiniz.

Civanperçemi çayı

Civanperçemi çayı

Bin bir derde deva olarak bilinen Civanperçemi çayı, adet söktürücü olarak en çok bilinen bitki çaylarından bir tanesinin yanı sıra adet düzensizliklerini yardımcı olması ve adet gecikmelerine karşı etkili bir bitki çayıdır. Regl dönemine 3 gün kala içmeye başlanması ve bitimine kadar tüketilmesi önerilmektedir. Her gün sabah ve akşam olmak üzere bir bardak su oranında tüketilmesi regl dönemini rahat atlatmanız da fayda sağlayacaktır.

 Papatya çayı

Papatya çayı

Papatya çayı, iştahsızlık, hazımsızlık, bulantı, kusma şişkinlik vb. oluşabilecek belirtileri giderebilen ve Regl dönemi boyunca yaşanan kasımlara karşı doğal antispazmodik olarakta kullanılabilmektedir. Adet dönemi boyunca çok ağrılı bir süreç geçiriyor iseniz günde 3 bardak papatya çayı tüketebilirsiniz. Papatya çayının yan etkisi olarak, uyku getirdiğini bilmenizi isteriz. Papatya çayı adet söktürücü bitki çaylarının en etkili çayların başında gelmektedir. Özellikle papatya çayını biberiye bitkisi ile birlikte karıştırarak içilmesi daha sizi daha kesin çözüme ulaştıracaktır.

Melisa çayı

Melisa çayı

Melisa çayı, Regl dönemi geçiren kadınlar için adet söktürücü özelliğine sahip bitki çayıdır. adet döneminde faydaları sindirim sistemi rahatlaması ve antiviral ağrı kesici özellikleri ile sizi daha rahat bir adet dönemi geçirmenize fayda sağlamaktadır. Diğer faydaları ise, uykusuzluğa, zayıflamaya, boy uzatmaya ve bağışıklığı güçlendirmesine yardımcı olmaktadır.

Hayıt Çayı

Hayıt Çayı

Hayıt çayı, orta asya ve Akdeniz yöresine özgü hayıt ağıcının yüz yıllardır menstürel spazmların ve ağrıların tedavilerinde kullanılmış ve halen kullanılmaya devam etmektedir. Bilimsel araştırmalara göre hayıt çayı kadınların adet dönemlerinde göğüs hassaslaşmasını azatlığını ve kramp – ağrıları hafiflettiği bilimsel araştırmalarla ortaya koymuşlardır. Kahvaltılardan önce alınan 20 mg düzeyinde hayıt çayları ağrıları azaltmaya yönelik etkili bir çözüm olduğu ortaya çıkmıştır.

Nane çayı

Nane çayı

Nane çayının, menstrüel krampların yanı sıra ishal, şişkinlik ve baş ağrıları giderici özelliklerine sahiptir. Nane çayının diğer faydası ise sakinleştirici etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Regl dönemi ağrıların arttığı dönemde günde en fazla 3 bardak kadar içmenizde fayda var. Ayrıca şunu bilmenizde fayda var ülser ve reflü gibi hastalıkları olan insanlar nane çayı tüketmemelerini önermekteyiz. Nane çayı yapmayı bilmeyen veya üşenen insanlar için eczanelerde bulabileceğiniz nane çayı kapsülleri alarak bu süreci atlatabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar !

Eczaneden aldığımız İlaçların kullanım dozajları olduğu kadar bitkisel çayların ve ürünlerin kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bitkisel çayların faydaları kadar insandan insana değişkenlikler gösterebilen yan etkileri de vardır. Bu neden bitkisel ürünleri kullanırken veya tüketirken mutlaka önce doktorunuza danışmalısınız.