Yeni Doğan Bebeği Uyutma Yolları

Bebek uyutma yolları

Yeni Doğan Bebeği Uyutma Yolları

Bebek gelişim sürecinin en önemli faktörlerinden birisi de, bebeklerde düzenli uykudur. Sağlıklı bir gelişim için bebeğin yeterince uyuması gerekirken, yeni doğan bebeklerde bunu sağlamak genellikle zordur. Peki yeni doğan bebeğin sağlıklı gelişimine katkı sunacak uyku yeterliliğini sağlamak için, yeni doğan bebeği uyutma yolları nelerdir? Yeni doğan bebek nasıl uyur? Bu soruların cevaplarını, yazımızın devamında kapsamlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizi çok aşırı yorgun olmamasına özen gösterin. Bebeğinizin geç  uyuması daha fazla uyuyacağı algısı yaratmasın. Aksine bebeğinizin aşırı yorgun olması, uyku problemlerine yol açacağı gibi, uykuya dalma, uykuda kalamaması gibi sorunlara yol açabilir. Bebeğin yorulması oldukça normaldir. Ancak bu yorgunluğun aşırı olmadığına dikkat edin.

Yeni Doğan Bebeği Uyutma Yolları

Kundaklama Önemlidir!

Yeni doğan bebeği uyutma yolları arasında yer alan kundaklama, bebeğin iyi bir uyku düzenine sahip olması ve yeterince uyuması için, büyük önem arz etmektedir. Bebeğin iyi kundaklanması neticesinde bebeğe ana rahmindeymiş hissi verilerek, daha düzenli ve fazla uyuması sağlanmaktadır. Gerek hastane ortamında, gerekse eskiden kundaklanmaya önem verilmesinin başlıca nedeni, bebeğin daha fazla uyuması içindir.

Oda Aydınlığı

Yeni doğan bebek uyumuyor diyorsanız, oda aydınlığına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Yeni doğan bebeği uyutmanın yolları arasında oda aydınlığı, önemli yer tutmakta olup, odanın gece karanlık, gündüz ise aydınlık olması gerekir. Özellikle 6 haftalıktan büyük bebeklerde, bebeğin uyuması için oda aydınlığı oldukça önemlidir. Bebek 6. Haftadan sonra, karanlık ve aydınlık kavramlarını daha iyi anlayacaktır.

Gündüz Uykuları Uzun Olmasın

Bebeğin gündüz uykularının fazla uzun olmaması, hem sağlıklı bir uyku düzenine sahip olması ve hem de gece uykusuna alışarak sizlerinde rahat etmesi için, oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeği uyutma yolları arasında oldukça önemli yere sahip olan bu kural, bebeğin gelecek hayatında daha sağlıklı olabilmesi için oldukça önemlidir.

Beraber Uyuyun

Bebek uykusu

Beraber Uyuyun / Yeni Doğan Bebeği Uyutma Yolları

Bebekle birlikte uyumak, yeni doğan bebeği uyutmanın yolları arasında en etkili yöntemlerden birisidir. Annesinin yanında kendisini daha fazla güvende hisseden bebek, zaten 9 ay boyunca alışmış olduğu annesi ile birlikte daha çabuk bir şekilde uyuyacaktır.

Beyaz Gürültü

Bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış bebek uyutmanın yöntemleri arasında yer alan beyaz gürültü yöntemi, uyumayan yeni doğan bebekler için en ideal yöntemlerden birisidir. Bebeğin duyacağı elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi ya da vantilatör sesi, bebeğin kısa sürede uyumasını sağlayacaktır. Beyaz gürültünün bebeğin uyumasında etkili olmasının temel nedeni, anne karnında organlardan duyduğu seslerin bu seslere yakın olmasından kaynaklanmaktadır.

Sallamak

Yeni doğan bebeğin uyuması için yapılabilecekler arasında yer alan bir diğer yöntem ise, bebeği sallamaktır. Çünkü yine anne karnında annenin hareket etmesi ile birlikte sürekli sallanmaya alışmış olması, doğumdan sonra sallandığında da uyumasına yardımcı olmaktadır. Yeni doğan bebek uyumuyor diyenlere, bebeği yumuşak bir minder ya da benzeri şeylerin üzerine koyarak sallamaları tavsiye edilmektedir.