Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliği rahatsızlığının çocukluk döneminde görülüp ileri yaşlarda da önemli ölçüde devam etmesi, yetişkinlerde dikkat eksikliği görülmesine neden olmaktadır. Dikkat eksikliğinin sonradan görülme olasılığı az olsa da, bazı durumlarda çocukluk döneminden sonrada görülebilmektedir.

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliğinin Belirtileri

  • Sorumluluk gösterilmesi gereken işlerde yapacağı işleri her zaman “bunlar ufak işler” gibi söylemlerle ertelerler. Bu erteleme sonucunda tüm işlerin birikmesi ve daha büyük sıkıntılara neden olması, yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Kişi kendisini yapmak zorunda olduğu işlerin, üstesinden gelemeyecek kadar güçsüz ve zayıf hisseder. Yani bir nevi başarısızlık hissi yaşaması da, önemli belirtilerden birisidir.
  • Bazen bir işi bitirme konusunda oldukça sabırsız davranarak, işi başarısızlıkla sonuçlandırırlar.
  • Yıl başlangıcında birçok projeye başlayan kişi, yıl sonuna muhtemelen projelerin çoğuna başlamamış olabilir.
  • Zeka seviyeleri oldukça yüksek olmasına rağmen, sorumluluk alanlarında bulunan konularda proje üretmekten uzak kalabilirler.
  • Para harcama konusunda tutarsız olmaları ve anlık olarak düşünmeden tüm paralarını harcayabilmeleri, çok sık görülen alışkanlıklardan birisidir. Sonunu hiç düşünmeden para harcamaları, yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri arasındadır.
  • Ani iş değişiklikleri ya da planlarında ansızın değişiklik yapmaları, dikkat eksikliğinin belirtilerinden birisidir.
  • Kumar oynama, alkol ve sigara kullanma ve madde bağımlılığı gibi kötü alışkınlıkları bulunabilir. Hatta bunlar birer alışkanlık olmaktan çok, onlar için birer bağımlılık olabilmektedir. Yaşayacakları maddi kayıplar sebebiyle, aşırı agresif ruh hallerine sahip olabilirler.
  • Öfke kontrolleri, oldukça zordur.
  • Ani davranışları nedeniyle insanları kırabilir ve çok konuşabilirler. Kısa bir süre sonra davranış ve konuşmalarından dolayı, büyük pişmanlık duyarlar.
Dikkat Eksikliği Tedavisi

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliğinin çocukluk döneminde teşhis edilmesinden sonra eğitime dayalı tedavi kolay iken, yetişkinlerde eğitime dayalı tedavi biraz daha zordur. Dikkat eksikliğinin tedavisinde psikologlar ve düzenli beyin egzersizleri, rahatsızlığın etkilerini azaltmaktadır. Ayrıca kişinin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesinin de, yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisinde faydalı olduğunu göstermiştir. Kişinin özellikle şeker tüketimini azaltması, tedavi sürecinde önemli rol oynamaktadır.

Bunların yanı sıra açık havada yapılacak sporlarında, yetişkinlerde dikkat eksikliği rahatsızlığına olumlu katkılar sağladığı görülmektedir.